• Subaru Temel Güvenlik

    Temel Güvenlik

Temel Güvenlik

Başlangıcından itibaren Subaru'nun temel motivasyonu, her sürüşte güven hissi ve sürüş keyfi sunmak olmuştur.
Subaru 360 modelinin (1958'de piyasaya sürüldü) reklamlarında bile Subaru, demiryolu geçitlerinde sürücünün solunu ve sağını güvenle kontrol edebilmesini sağlayan geniş görüş açısının önemini vurgulamıştır.
Temek Güvenlik, özellikleri sonradan eklemek yerine tasarım aşamasında öne çıkararak araç güvenliğinin geliştirilmesine odaklanır.

Daha kolay sürüş, daha az kaza.

Subaru eskiden bir uçak imalat firmasıydı. Operasyondaki en ufak bir hatanın çok büyük sonuçlar doğurduğu bu sektörde çalışmak, olabildiğince güvenli bir ortam yaratma istediğini DNA'mıza işledi. Güvenlik felsefesini miras alan Subaru, yüzey ve işleyiş gibi temel tasarım unsurlarına odaklanır. Böylece sürücünün sürüşe kolayca konsantre olabildiği karmaşık olmayan, kullanışlı ve rahat bir ortam sağlanmış olur.

Kaza yapmayan araçlar arayışında.

Subaru araçları, yaklaşık bir metre uzunluğundaki nesnelerin sağ ve sol camlardan açıkça görülebilmesini sağlayabilecek şekilde tasarlanır.Bu tasarım, sürücülerin civarda olabilecek çocukları ya da diğer engelleri fark edebilmesini sağlar. Yan aynaların konumundan ve kapılara yerleştirilmiş üçgen camlara kadar aracın her ayrıntısı bu özel amaç doğrultusunda tasarlanır.
Temel Güvenlik know-how'ımız, sürüşü kolaylaştıran yormayan koltuklar ve kullanımı kolay düğmeler gibi hiç ummadığınız yerlerde karşınıza çıkabilir.
Sürücüler tamamen sürüşe konsantre olabildiğinde kazaların olma ihtimali çok azalır. İşte bu nedenle Subaru, araç tasarımına kazadan kaçınmayı hep akılda tutarak yaklaşmaktadır.

Her koşulda en iyi sonuçları veren görüş kabiliyeti

Tehlikenin erken algılanması kazaların engellenmesine yardımcı olur. Subaru, yağmur ve gece sürüşü gibi zor koşullarda görüş açısını iyileştirmeye ve kör noktaları en aza indirmeye büyük önem vermektedir.

Kör noktaların en aza indirilmesi

Subaru, kör noktaları en aza indiren ve sürücü koltuğundan mükemmel bir görüş açısı sağlayan tasarımlara çok önem vermektedir.
Mümkün olan yerlerde yolcu güvenliğinden ödün verilmeksizin sütunlar daraltılıp ön cam alanı genişletilir ve ön cam silecekleri sürücüye maksimum görüş açısı sağlayacak şekilde görüş alanı dışında saklanır. Gövdenin şekli de sürücünün otomobilin nerede başlayıp nerede bittiğini daha kolay anlayacağı şekilde tasarlanır. Mükemmel görüş açısı ve görüş alanında hiçbir engelin olmaması daha güvenli sürüş demektir.

Otomatik Farlar

Işık sensörü gün batımında farları otomatik olarak yakar. Böylece kazaların yaygın olduğu akşam veya tünel sürüşlerinde sürücünün farları yakmayı unutması önlenir. Sürücüye daha iyi görüş sağlamasının yanı sıra başkalarının otomobili fark etmesini de sağlar. Subaru'nun güvenlik felsefesi sürücü, yolcular, diğer otomobiller ve yayalar için güvenli bir ortam sunar.

Otomatik Yağmur Sensörü

Ön cama düşen yağmur damlaları sensör tarafından algılanır ve silecekler, değişen yağış miktarına uygun fasıla ve hız ayarıyla çalışır. Sürücünün direksiyona veya sürüşe konsantre olması gereken yoğun yağmur, kar veya diğer tehlikeli yol koşullarında sürüşe yardımcı olur.

En Uygun Sürüş Pozisyonu.

Sürücünün doğal kol ve ayak hareketlerine izin vererek yorgunluğu azaltan ve sürüş sırasında güvenliği ve konforu artıran en uygun sürüş pozisyonu. Bu pozisyon, kaza riski oluştuğunda sürücünün kurtulmak için direksiyona hakim olmasına da yardımcı olur.
Subaru'nun kokpiti her sürücünün kendine en uygun sürüş pozisyonunu ayarlayabileceği şekilde tasarlanmıştır.

Ayarlanabilir Sürücü Koltuğu

Subaru sürücü koltukları her vücut türüne uygun olarak en iyi sürüş pozisyonunun ayarlanabilmesini sağlayan ayar mekanizmalarına sahiptir. Elektrikli koltuk yükseltme, eğim verme, kaydırma ve yatırma fonksiyonları sayesinde en konforlu sürüş pozisyonunu ayarlamak mümkündür. Rahat bir sürüş pozisyonu, uzun süreli sürüşte sürücünün daha az yorulmasını sağlayarak güvenliği artırır.

Eğim Açısı Ayarlanabilen Teleskopik Direksiyon Simidi

Ayarlanabilir direksiyon simidi yukarı aşağı ve ileri geri hareket ettirilebilir. Böylece sürücü direksiyona tam hakim olur ve kaza riski azalır.

Konforlu Koltuklar

Konforlu Subaru koltukları, ergonomik tasarımıyla daha az yorar ve yol titreşimini emer.Yolcuların ağırlığı koltuğun geniş yüzey alanına eşit dağılır.
Orta sert koltuklar konfor sağladığı gibi, vücudu destekleyerek uzun yolculuklarda yorgunluğu da azaltır.

Kullanımı Kolay Arayüz

Sürücüler navigasyon ekranına bakarken veya klimayı ayarlarken kısa süreyle konsantrasyonlarını kaybedebilmektedir Bunun önüne geçmek için Subaru kullanımı kolay bir arayüz paneli tasarlamıştır. Sürücünün gözünü yoldan fazla ayırmadan görebildiği navigasyon ekranı bu yaklaşıma güzel bir örnektir. Klima sisteminde kullanılan büyük döner düğmeler ve butonlar sayesinde sürücü el yordamıyla düğmeleri bulup gözünü yoldan ayırmadan işlemi gerçekleştirebilir. Ses kontrolleri direksiyon simidinin iç kısmındadır; böylece sürücü ellerini direksiyondan uzaklaştırmadan ayar yapabilir. Tüm bu tasarım özellikleri sürücünün sadece önündeki yola konsantre olabildiği bir sürüş kabini yapmak içindir.

Devamı

Başa dönüş