• Subaru Pasif Güvenlik

    Pasif Güvenlik

Pasif Güvenlik

Subaru güvenlik performansı Japon JNCP, ABD IIHS ve NHTSA ve Avrupa Euro NCAP dahil olmak üzere tüm dünyadaki çeşitli güvenlik değerlendirme programlarından yüksek puanlar almaktadır. Subaru 360 döneminden bu yana pasif güvenlik, otomobil endüstrisinde önem kazandı. Subaru bu dönem içinde Pasif Güvenlik teknolojisi araştırmalarına ve geliştirme çalışmalarına devam etmiştir.

Yolcuları ve yayaları düşünüyoruz.

Bir çarpışma durumunda otomobil gövdesi son savunma hattıdır.
Yolcu ve yaya güvenliği arayışında Subaru, çok sayıda farklı trafik kazasından kapsamlı veri topladı ve bunları analiz etti.
Ayrıntılara verdiğimiz önem ve çarpışma testleri yoluyla sürekli olarak yaptığımız araştırmalar Halka Şekilli Güçlendirilmiş Şasiyi geliştirmemizi sağladı. Yolcuların korunmasına ilaveten Subaru'nun pasif güvenlik sistemi yayaları da korur.
Subaru Pasif Güvenlik, her aracın her parçasında güvenliği ön plana çıkaran Subaru yaklaşımından doğan bir fikirdir.

Çarpışmalara Karşı Koruma

Otomobil üretim işine girdiği günden itibaren Subaru, çarpışmalara karşı koruma sağlamak için "güvenlik teknolojisinin" gelişimine her şeyden çok daha fazla odaklanmıştır. Subaru otomobilleri, bir çarpışma anında yolcuların ve aynı zamanda yayaların yaşamlarını korumak için tasarlanmış çok sayıda teknoloji içerir. En üst seviyede güvenliği garantiye almak amacıyla otomobilin her bir ayrıntısını tasarlamak sadece Subaru'ya özgü bir çarpışma güvenliği konsepti olup, çarpışmalara karşı korumak için "Halka Şekilli Güçlendirilmiş Şasi" veya bir çarpışma anında yolcuları darbelerden koruyan motor yerleşimi gibi özelliklerle ispatlanmıştır.

Halka Şekilli Güçlendirilmiş Şasi

Çok yönlü güvenliğin bel kemiği

Bu gövdenin tasarımı, merkez kabini koruyan bir kafes oluşturmak için gövdeye bağlanan güçlendirilmiş yan raylar ve yan raylarla birleştirilmiş sol ve sağ A, B ve C sütunlarını tavan ve zeminle birleştiren halka şeklindeki yapıyı içerir. Bu tasarım, kaza anında tüm yönlerden gelen darbeleri etkin bir şekilde emer.

Önden/Arkadan Çarpışmalar

Simetrik Dört Çeker + BOXER motor platformunun simetrik yerleşimi, çarpışma anında tüm şasi yapısını ezilebilir alan olarak etkin bir şekilde kullanarak yolcuları darbelerden korur. Kabin içindeki her bir bileşen öncelikle güvenlik esas alarak tasarlanır ve hassas insan vücudunu korumak için darbe emici materyallerle imal edilir. Bu konsept, çarpışmanın yüksek enerjisine maruz kaldığında en küçük ekipman parçasının bile tehlikeli olabileceği gerçeğinden yola çıkarak oluşturulmuştur. Ayrıca arkadan çarpışmalı kazalarda kırbaç hareketinin yol açtığı yaralanmaları azaltan koltuk yapısı ve güvenli pedallar kullanılmıştır.

Yandan/Önden Kısmi Çarpışma, Takla

Subaru otomobillerinde, yandan çarpışmalarda yolcuları korumak için aracın her iki tarafındaki kapılara takılmış sağlam yan kirişler bulunur. Halka Şekilli Güçlendirilmiş Şasinin çok sağlam yapısı, bir çarpışma veya takla anında tüm kabin alanını korur. Ön taraf SRS hava yastıkları/perde SRS hava yastıklarının eklenmesi ve iç mekan boyuncadarbe emici materyallerin kullanılması, tamamen çarpışma şoklarını önlemek için tasarlanan kabindeki yolcuların kafa ve gövdelerini korur.

Yaya Koruma ve Uyumluluk

BOXER motorun en önemli karakteristiklerinden biri de alçak yapısal profilidir. Böylece kaputun altındaki boş alan, arabanın üstüne düşen yayanın yüksek olan baş yaralanması riskini şokları emmek suretiyle azaltmak için kullanılabilir. Menteşeler ve kaput gaz amortisörleri bile darbeleri azaltmak için tasarlamıştır. Yayanın bacaklarına çarpma olasılığı yüksek olan ön tamponlar da çarpışma enerjisini emecek bir yapıya sahiptir. Bunlar, Subaru'nun araç tasarlarken kendi yolcularını, yayaları ve diğer kişileri güvende tutacak şekilde hareket ettiğini gösteren örneklerden yalnızca birkaçıdır.

Devamı

Başa dönüş