• Subaru Önleyici Güvenlik

    Önleyici Güvenlik

Önleyici Güvenlik

Subaru potansiyel tehlikeleri tanımlamak ve güvenli sürüşü desteklemek için bir Önleyici Güvenlik teknolojisi olan EyeSight'ı geliştirdi. Öndeki yolu izlemek için bir stereo kameranın kullanıldığı EyeSight, çeyrek yüzyıl boyunca biriktirilen know-how'ın sonucudur.
EyeSight, ticari araçlarda uygulamaya konulan türünün ilk sistemidir.

Potansiyel tehlikeleri tanımlayarak güvenli sürüşü destekliyoruz

Otomatik frenleme sistemleri otomobil endüstrisinde şimdi yaygın olarak kullanılırken Subaru 25 yılı aşkın süredir kendi sistemini geliştirmeye kendini adamıştır.
Her şey 1989 yılında başladı ve yıllar geçtikçe teknoloji sürekli iyileştirmelerle mükemmelleştirildi.
EyeSight, sürücünün önündeki yolu izlemesine ve diğer otomobiller, bisikletler ve yayalar potansiyel tehlikeye dönüştüğünde durumu fark etmesine yardımcı olan ekstra bir çift göz gibidir.
EyeSight bir çarpışmanın çok yakın olduğunu belirlediğinde hasarı azaltmak için otomatik frenleme yapabilir veya koşullar elveriyorsa çarpışmadan tamamen kaçınılmasını sağlayabilir.
Otomatik frenleme kontrolüne ek olarak Subaru, stereo kamera kabiliyetini kullanan çok sayıda fonksiyon geliştirmiştir. Otobanlarda sürücünün iş yükünü azaltan ve hız kontrolü sağlayan Adaptif Hız Sabitleyici ve daha güvenli sürüş arayışında direksiyon desteği sağlayan Şerit Takip Yardımı teknolojileri bu fonksiyonlar arasında sayılabilir.
Subaru EyeSight, araç performansını her yönüyledestekler: sürüş, manevra ve frenleme.

İleri teknolojiyle güvenli sürüşe destek oluyoruz.

Kazaları ortadan kaldırmanın her otomobil üreticisinin nihai hedefi olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle Subaru 20 yılı aşkın süredir EyeSight dahil gelişmiş güvenlik teknolojilerini oluşturan stereo kamera ve radar sistemini geliştirmektedir. Subaru sürüş keyfini ve güven duygusunu daha da geliştirmeye devam ediyor.

EyeSight

İkinci bir çift göz.

Subaru, sürücünün güvenliğini sağlamaya büyük öncelik vermiştir ve EyeSight'ın geliştirilmesinin arkasındaki ana amaç budur. Çünkü yolda güvende olmanın en iyi yolu çarpışmadan kaçınmaktır. İnsan gözüne benzer şekilde çalışan iki kamera, çevredeki alanı 3 boyutlu olarak işlemek için kullanılır. Diğer otomobillerin yanı sıra, sistem yayaları ve bisikletlileri de fark edebilir ve bunların uzaklığını, şeklini ve hareket hızını hassas bir şekilde belirleyebilir. Sistem, çarpışma hasarını azaltmak veya mümkünse çarpışmayı önlemek, uzun sürüşlerde yorgunluğu azaltmak ve yanlış pedala basıldığından yanlış hızlanmayı durdurmak dahil olmak üzere çok sayıda sürüş koşulunda sürücülere yardımcı olur.

Çarpışmadan Kaçınma

Çarpışma Öncesi Frenleme Sistemi

Önden çarpışma riski doğduğunda sürücüyü tehlikeye karşı uyarır. Kaçınmak için bir şey yapılmazsa hızı azaltmak ya da otomatik olarak durmak için fren yapar. Kaçınmak için bir şey yapılırsa, Çarpışmadan Kaçınma Frenleme işlevini devreye sokarak maksimum güçle fren yapar.

Gaz Yönetimi

Araç durduğunda sürücü geri vites yerine ileri vitesi seçerse ve EyeSight aracın önünde bir nesne algılarsa, Çarpışma Öncesi Gaz Yönetimi bir ikaz sesi çıkartır, lambayı yakıp söndürür ve motor çıkış gücünü kısıtlar.
Bu sürücünün önden çarpışmadan kaçınmasına veya hasarın azalmasına yardımcı olur.

* Sistem, otomobilin önündeki duvarların veya nesnelerin şekline ya da görünürlüğüne bağlı olarak devreye girmeyebilir.

Sürüş Desteği

Adaptif Hız Sabitleyici

EyeSight geleneksel hız sabitleme konseptini yeniden tanımlıyor. Stereo kameralar motor, şanzıman ve frenleme sistemleriyle birlikte çalışarak ve mesafe için ayarlamalar yaparak öndeki aracın arkasına ayarlanmış mesafede kalınmasını sağlar. Sistem hem uzun yolda hem de dur kalklı yoğun trafikte kolaylık sağlar.

* Adaptif Hız Sabitleyici otoyollarda veya otobanlarda sürüşü kolaylaştırmak için tasarlanmış bir sürüş destek sistemidir. Yukarıdaki özellik, yol, hava ve otomobil dahil çeşitli koşullara bağlı olarak beklenildiği şekilde çalışmayabilir. Bu sistem sürücüye, tüm trafik koşullarının üstesinden gelebilecek bir otomatik sürüş fonksiyonu sağlamaz. Sürücüler trafikte belirtilen hız limitlerini asla aşmamalıdır.
Adaptif Hız Sabitleme sisteminin aralığı ülkeye göre değişiklik gösterir.

Şerit İhlali Uyarısı

Sürüş yorgunluğu sürücünün istemeden şerit ihlali yapmasına neden olabilir. Sistem bunu algıladığında ve otomobilin hızı yaklaşık 60 km/h veya üstü olduğunda EyeSight, sürücünün şeridinde kalmasına yardımcı olmak için bir sesli ikaz ve gösterge ışığıyla uyarı verir. Belirli bir hızda giderken otomobilin yandaki şeridi ihlal etmeye başladığını algılarsa sürücüyü yine uyarır

Şerit Takip Yardımı

Şerit Takip Yardımı sürücünün istemeden şeritten çıkmasını önlemeye yardım eder. Otobanda veya karayolunda araç kullanırken stereo kamera, şeridin her iki yanındaki çizgileri algılar ve direksiyon hakimiyetine yardım ederek sürücünün şeritten çıkmasını önlemeye yardımcı olur.

Görüş Yardımı

Subaru kör noktaları en aza indirir ve ileri teknolojileriyle geceleri net yol görüşü sağlar. Güvenlik anlayışımız, kazaları önlemeyi, yolcuların sürüşten keyif almalarını sağlamayı ve onlara güven hissi vermeyi hedefler.

Subaru Arkadaki Araç Algılama Sistemi

Otomobil gövdesinin arkasına yerleştirilen bir sensör arkadan yaklaşan araçları algılar. Sürücü yan aynanın yüzeyindeki LED gösterge veya alarm yoluyla yaklaşan araç hakkında uyarılır.

Uzun Far Yardımı

Ön cama yerleştirilen tek lensli kamera, öndeki aydınlatmayı algılar. Otomatik olarak uzun far ve kısa far arasında geçiş yaparak geceleri net ve güvenli sürüş sağlar.

Direksiyona Duyarlı Ön Farlar

Sol ve sağ farlar, görüş açısını korumak için farklı açılara ayarlanmış optik eksenleriyle birlikte öndeki yolu aydınlatır. Bu sayede yayalar ya da otomobiller hızla algılanır; ki bu da gece sürüş güvenliğine katkıda bulunur.

Sorumluluk Reddi

Sadece yukarıda açıklanan sisteme güvenerek asla araç kullanmayın. Sistem, sürücünün karar almasına yardımcı olmak ve kaza veya hasar riskini azaltmak için tasarlanmıştır. Sistem, sürücünün dikkatsiz veya dalgın bir şekilde araç sürebilmesi için tasarlanmamıştır. Kötü hava veya görüş koşulları altında sürüş desteği sağlamak için de tasarlanmamıştır. Aynı şekilde herhangi bir koşuldan kaynaklanan çarpışmaları engellemek için de tasarlanmamıştır. Sürücüler güvenli sürüşten sorumludur ve otomobil bu sistemle donatılmış olması gerçeğine rağmen tüm trafik kurallarına ve düzenlemelerine uymak zorundadır. Sürücüler öndeki araçla güvenli mesafeyi koruyarak, çevresine ve sürüş koşullarına dikkat ederek ve güvenli sürüş mesafesini korumak için fren yaparak veya diğer önlemleri alarak güvenli sürdüklerinden emin olmalıdır. Bir uyarı alındığında sürücü otomobilin önünde ve çevresinde ne olduğuna dikkat ederek fren pedalına basmalı ve gerekli diğer önlemleri almalıdır.

Burada belirtilenlere ek olarak sistem algılamasında ve kontrol performansında sınırlamalar vardır. Sürücüler sistemi kullanmadan önce her bir fonksiyonu anlamak için kullanıcı kılavuzunu okumalı ve bu fonksiyonları her zaman doğru şekilde kullanmalıdır. Yanlış kullanım kontrolün ortadan kalkmasına ve buna bağlı olarak kazaya neden olabilir.

Bu videolar sadece gösterim amaçlı olup gerçek teknik özelliklerden farklılık gösterebilir.

Burada verilen bilgiler (videolar dahil) ve kullanıcı kılavuzundakiler arasında çelişkiler varsa, kullanıcı kılavuzundaki bilgiler geçerlidir.

Devamı

Başa dönüş